Yüz Germe

Yüz germe ameliyatı nedir?

Yüz germe ameliyatının bir diğer adı da "Rhytidectomy"dir. Sık sık kilo alıp verenler ile 40 yaşını geçen bazı insanlarda cild gevşer ve yerçekimi etkisi ile aşağıya doğru sarkar. Yüz bölgesinde ve boyunda oluşan cild sarkmalarının kalıcı ve kesin tedavisi yüz germe ameliyatı ile elde edilir.

Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır?

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini kaybetmemiş, başka sistemik sağlık sorunu olmayan kişilerdir. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır. Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, gerekli olursa burun ve gözkapakları estetiği, alın germe, kaş kaldırma gibi ameliyatlar da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyaluronik asit v.b.,) veya peeling (mekanik, kimyasal,) lazer yapılabilir.

Ameliyat öncesi ;

Yüz germe ameliyatı olmayı düşündüğünüz zaman, önce ne istediğinizi ve neden bu ameliyatı istediğinize iyi karar vermiş olmalısınız. İstek ve beklentilerinizi ve ameliyat hakkındaki tüm detayları doktorunuza sorunuz.

Sigara kullanıyorsanız mutlaka ameliyattan 10 gün önce bırakınız. Aspirin ve aspirin içeren ilaçlar, veya E vitamini kullanıyorsanız bunları da 10 gün öncesinden bırakmanız gerekir. Ameliyatın daha kalıcı bir sonuç vermesi için, ameliyat sonrası yapmanız gerekenleri sormayı unutmayınız. Gerekirse birkaç kez doktorunuzla konuyu tartışınız. Ameliyata aklınızda hiçbir soru işareti kalmadan gönül rahatlığı ile gelmelisiniz.

Ameliyat ;

Ameliyat kesinlikle tam teşekküllü hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabilir. Normal şartlarda 2-4 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Ek işlemler (burun, göz kapağı, dolgu enjeksiyonu v.b.) yapılırsa ameliyat uzayabilir. Bu takdirde hastanede 1 gece kalınır. Yüz germe ameliyatı iz bırakan bir ameliyattır. Ancak bu iz belirgin değildir, zamanla belli belirsiz hale gelir. İzler, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir.

Ameliyat sonrası ;

  • Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer.
  • Yüzde genel bir şişlik, hafif morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir.

Bunlar 3-5 gün içinde kendiliğinden geçer.

  • Gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı uygulanır.
  • Yüz cildi altında kan birikmesini önlemek amacıyla hemovak dren konur.
  • Drenler 2 gün içinde çekilir.
  • Sargı 2 gün sonra açılır.
  • Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır.
  • Saçlar yıkanır.
  • Dikişler 5-7 gün sonra alınır.

Normal hayata dönüş;

Ameliyat genel olarak iyi sonuç verir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Bunlar basit lokal anestezi ile ayaktan yapılan işlemlerdir. Kişi 1 hafta sonra işine dönebilir makyaj yapabilir. 3 ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir. Yüz ve boyun derisine yeni verilmiş şekil, yerçekimi ve yaşam tarzı nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen 5-10 yıl bazen de ömür boyu dayanır.