Kol Germe

Kollarda meydana gelmiş sarkıklığın giderilmesi ameliyatıdır. Yaşlanma, deri kalınlığı ve elastikiyetinin zaman içinde kaybı ile karakterizedir. Değişikliğe uğramış derinin sarkıklığı alttaki yağ, kas ve kemik dokularının erimesi ile artmaktadır.

Yaşlılıkta, aralıklı kilo verme ve yer çekimine bağlı olarak kol arka ve iç kısmında sarkıklıklar meydana gelir. Kol germe ameliyatları her iki kol için bir saatlik süreyi içerir. Lokal veya genel anestezi etkisi altında yapılabilir. İz koltuk altında kalır ve dışardan görünmez. 10 gün içerisinde iyileşir.

Deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu olgularda liposuction ile başarılı sonuç elde edilebilmektedir. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı var ise kol germe ameliyatı yapılmalıdır. Doğru hasta seçimi yapıldığı sürece kol germe ameliyatının sonuçları hem hastayı hem de tedavi eden hekimi mutlu kılacaktır.

Uyluk Germe

Uyluk germe ameliyatında kesi, kasık çukurlarına uydurularak yapılır. Kol germe ile aynı prensip uygulanır. Ameliyat süresi, iyileşme süresi kol germe ile aynı ya da birazıcık fazladır.